No 17. līdz 19. augustam Rīgā norisinājās ''2. Ziemeļeiropas Endovenozais Forums'' (NEEF). Foruma organizators, ''Veselības centrs 4'' filiāle ''Baltijas Vēnu klīnika'', viesnīcā ''Pullman Hotel Riga'' vienkopus pulcēja vairāk nekā 120 atzītus endovenozās ķirurģijas profesionāļus no Eiropas, Āzijas, Amerikas un Tuvo Austrumu valstīm. NEEF zinātnisko komiteju pārstāvēja endovenozās ķirurģijas līderi - Dr. Ulf Thorsen Zierau (Vācija), kurš ir foruma idejas autors, Dr. Ints Ūdris (Latvija) un Dr. Carl Henrik Schelp (Zviedrija). Ziņojumus par nozares sasniegumiem un aktualitātēm sniedza lektori no 16 pasaules valstīm.

Foruma pirmās dienas vakarā tā dalībnieki tikās neformālā gaisotnē NEEF atklāšanas vakariņās restorānā ''Biblioteka Nr1'', kur viens no vadošajiem Rietumeiropas endovenozās ķirurģijas ekspertiem Prof. Thomas Proebstle (Vācija) saņēma pateicības rakstu kā modernās endovenozās ķirurģijas pamatlicējs Latvijā. Tieši pie Prof. T.Proebstle pirms 18 gadiem ''Veselības centrs 4'' specialisti pirmie Baltijā apguva zināšanas par tā laika jaunākajām endovenozās ķirurģijas metodēm un tehnoloģijām, aizsākot strauju endovenozās ārstniecības attīstību ne tikai ''Veselības centrs 4'', bet arī valstī kopumā.

Foruma otrā diena tika veltīta nozares ekspertu prezentācijām un ziņojumiem par metodēm, pētījumiem un atklājumiem endovenozās ķirurģijas nozarē, bet foruma noslēgumā ''Veselības centrs 4'' mūsdienīgi aprīkotajā operāciju zālē jaunākās ārstniecības metodes un tehnoloģijas tika demonstrētas un vērtētas praktiski – paraugoperāciju laikā. Jāpiebilst, ka starptautisko ekspertu īstenotās operācijas pacientiem tika veiktas pilnīgi bez maksas.

NEEF ir ne tikai augstvērtīgs profesionālās pieredzes apmaiņas pasākums, tam piesaistīts arī kompetences standarts – foruma dalībniekiem tika piešķirti 13 starptautiskie kredītpunkti (EACMME), kā arī 18.5 kredītpunkti no Latvijas Ārstu biedrības. Zinātniskās komisijas pārstāvji izteica vienprātīgu novērojumu, ka interese par šādu zināšanu un pieredzes apmaiņas formātu nozares profesionāļu vidū ievērojami pieaugusi, un ''Veselības centrs 4'' rīkotais NEEF forums gan satura, gan organizatoriskās kvalitātes latiņu pacēlis ievērojami augstu.

Dalīties iespaidos par foruma norisi un izteikt viedokli par endovenozās medicīnas nākotni lūdzām zinātniskās komisijas pārstāvjus Prof. T.Proebstle un Prof. Mark Whiteley (Lielbritānija), kā arī foruma rīkotājus – ''Veselības centrs 4'' valdes priekšsēdētāju Māri Rēvaldu un ''Baltijas Vēnu klīnika'' vadītāju Zani Rēvaldi.

NEEF kā Izcilības pierādījums

''Ideja par NEEF radās pirms pāris gadiem vēnu ārstēšanas metodes ''VenaSeal'' forumā'', vaicāts par foruma pirmsākumiem, stāsta Dr. U.T.Zierau, ''tā kā Ziemeļeiropā nav endovenozās ķirurģijas profesionāļu apvienības, forums ļauj šī spektra jautājumus izskatīt koncentrētā un produktīvā veidā''. ''VenaSeal'' foruma laikā Dr. U.T.Zierau uzrunāja Dr. I.Ūdri un Dr. C.H.Schelp, kas arī bija pirmais solis NEEF izveidē.

Lēmums par otrā NEEF rīkošanu Rīgā tika pieņemts pēc pirmā foruma, kurš 2018. gadā norisinājās Vācijā. Pirmajā forumā izskanējušie Latvijas speciālistu ziņojumi bija atstājuši vērā ņemamu iespaidu.

Atbildot uz jautājumu par otrā foruma rīkotāja tiesību iegūšanu, ''Baltijas Vēnu klīnika'' vadītāja Zane Rēvalde norādīja, ka galvenā klīnikas priekšrocība, organizējot tik augsta līmeņa zinātnisko pasākumu, ir daudzveidīgais vēnu ārstēšanas metožu klāsts, līdz ar to – endovenozās ķirurģijas speciālistu plašais redzējums un kompetence. Augstvērtīgais aprīkojums ļāva pilnvērtīgi īstenot dažādās paraugoperācijas – arī tās, kuras Latvijā līdz šim vēl nebija veiktas.

Uzskatāmu kompetenču izaugsmes piemēru min ''Veselības centrs 4'' valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds: ''Pirms 18 gadiem ''Veselības centrs 4'' pirmais sāka izmantot lāzeru vēnu operācijās, savukārt darbs ar 3. paaudzes lāzeriekārtu ''Veselības centrs 4'' rit jau ceturto gadu atšķirībā no citām ārstniecības iestādēm, kuras tikai cer ieviest šādas tehnoloģijas. Mūsu iespējas un profesionālā kompetence pārspēj vairumu Rietumeiropas klīniku, ņemot vērā plašo metožu klāstu.'' Apgalvojumu papildina Dr. C.H.Schelp, apstiprinot, ka ''Baltijas Vēnu klīnika'' piedāvājums konkurē ar Zviedrijas un Norvēģijas vadošajām klīnikām.

''Tehnoloģijas satiek praksi''. Jautāti par NEEF būtību, uzrunātie vienprātīgi atzina, ka šāds konkrētas nozares forums ir visproduktīvākais tiešās komunikācijas veids, kas ļauj dažādu valstu speciālistiem gan dalīties ar savu pieredzi, gan iepazīties ar citu nozares kolēģu atziņām. Forums ir vieta diskusijām, kritiskam vērtējumam un turpmākas sadarbības attīstībai. Dr. I.Ūdris uzsvēra, ka tikai praksē iespējams pilnveidot izstrādātās metodes, atklājot arvien jaunus paņēmienus un kombinācijas, kā sasniegt pacientam maksimāli labāko rezultātu. Kā nozīmīgāko foruma kvalitātes faktoru Dr. U.T.Zierau norādīja tā neatkarību – forumam netika piesaistīts ģenerālsponsors, līdz ar to lektoru ziņojumu tēmas un paraugoperāciju metodes netika ierobežotas atbilstoši konkrēta uzņēmuma vai organizācijas interesēm. Foruma dalībnieki atzina, ka 2. NEEF ir saturiski vērtīgākais un neatkarīgākais nozares pasākums ar līdz šim vēl nepieredzēti plašu atspoguļoto endovenozās ķirurģijas metožu klāstu. Speciālistiem bija iespēja gan objektīvi izvērtēt dažādu ražotāju materiālus un aprīkojumu, gan brīvi diskutēt par tehnoloģiju, ārstēšanas metožu un to kombināciju pielietojumu praksē. Arī Prof. T.Proebstle uzsvēra to, cik svarīgi ir saskatīt profesionālo kopainu, izvēloties pacientiem piemērotākās vēnu ārstēšanas metodes un kritiski izvērtējot dažādu ražotāju piedāvātos risinājumus. Foruma laikā īpaša uzmanība tika pievērsta divām jaunām endovenozās ķirurģijas metodēm.

Dr. I.Ūdris prezentēja un paraugoperāciju laikā klātienē demonstrēja izstrādāto lāzeroperācijas modifikāciju - TOTAL EVLA metodi, izmantojot 3. paaudzes lāzeru. Šī metode ļauj izmantot lāzeru visiem slēdzamajiem asinsvadiem bez vēnu sānu zaru izņemšanas. Gan stumbra, gan sānu vēnas tiek slēgtas, izmantojot divu veidu gaismas vadus. Tā kā vēnu zari netiek fiziski izrauti, neveidojas hematoma, pārsēji ir jātur tikai vienu nakti un kompresijas zeķes jāvalkā tikai vienu nedēļu.

Prof. M.Whiteley ziņoja par izstrādāto mikroviļnu (EMWA) un HIFU metožu rezultātiem. HIFU metode, kura šobrīd ir aktīvā praktiskās izpētes stadijā, ļauj uz slēdzamo vēnu sieniņām iedarboties ar ultraskaņu ārēji – caur ādu. Ja nepārprotami tiks pierādīta HIFU metodes efektivitāte, tā kļūs par revolucionāru risinājumu, jo metode ir pilnībā neinvazīva (nav griezienu, dūrienu) un paredzēta arī stumbra vēnu ārstēšanai. Prof. M.Whiteley atgādināja, ka ar vēnu ārstēšanu nav jāsaprot tikai kājas – vēnas caurauž visu ķermeni, līdz ar to arī vēnu veselības problēmas var izpausties dažādās ķermeņa daļās.

Personalizēti risinājumi – medicīnas nākotne jau tagad

Gan lekciju tematika, gan ekspertu komentāri liecina, ka endovenozās ķirurģijas mērķis ir jau tuvākajā nākotnē pilnībā atteikties no radikālajām vēnu operācijām (vēnu izraušana), anestēzijas pielietošanas un ar laiku ''izkļūt no klasiskās operāciju zāles'' (Dr. C.H.Schelp). Nozares speciālisti turpina attīstīt mazinvazīvas (nākotnē - pilnīgi neinvazīvas), mazsāpīgas, ātras un maksimāli drošas ārstniecības metodes, kuras neatstāj pēdas un neprasa ilgstošu atveseļošanos. Nemainīgs ir uzsvars uz individuāliem ārstēšanas risinājumiem katram pacientam un profilakses nozīmi vēl pirms slimības rašanās.

NEEF ir tilts starp endovenozās ķirurģijas jaunievedumiem un speciālistiem, kuri šīs tehnoloģijas un metodes padara pieejamas pacientiem. Dr. I.Ūdra aicinājums sabiedrībai ir neapjukt endovenozo operāciju un manipulāciju piedāvājumā, rūpīgi iedziļināties operāciju izmaksu izklāstījumā un kritiski izvērtēt šķietami zemo cenu iemeslu, jo ne vienmēr iestāžu cenrāžos tiek norādītas visas ar operāciju saistītās izmaksas.

16. Jūlijs, 2020.

Nepieciešama palīdzība?

"Baltijas Vēnu klīnika" rīcībā ir 3 operāciju zāles un dienas stacionāri. Pacientus konsultējam arī citās "Veselības centrs 4" filiālēs, kā arī izbraukumos (skatīt: www.venas.lv):

  • K. Barona ielā 115 (Baltijas Vēnu klīnika - galvenā ēka)
  • Skanstes ielā 50 (Dermatoloģijas klīnika)
  • Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika)
  • Duntes ielā 15A, 3., 4. stāvā (Capital Clinic Riga)
  • Grebenščikova ielā 1 (Diagnostikas centrs)
  • Baznīcas ielā 18 (Anti-Aging Institute)
  • Ģimnāzijas ielā 10A-2а, Daugavpilī (Privātklīnika "Ģimenes veselība")
  • Pededzes iela 10, Mārupe ( Mārupes Doktorāts) 
     

Pieteikties konsultācijai