Ekstremitāšu asimetrijas un deformāciju korekcija

Ekstremitāšu asimetrijas un deformāciju korekcija

Taisnas kājas, viegla gaita, stalta stāja ir ne tikai skaistuma etalons, bet galvenokārt veselības balsts. Ekstremitāšu izliekumam, garumam un simetrijai ir funkcionāla nozīme. Izmainīta biomehāniskā ass, kas rodas ekstremitāšu deformācijas dēļ, ar laiku palielina dažādu traumu, locītavu slimību un apgrūtinātas pārvietošanās risku. 

Gan iedzimtu, gan iegūtu ekstremitāšu deformāciju un asimetriju ir iespējams labot ar estētiskās ortopēdijas un deformāciju korekcijas palīdzību. Korekciju iespējams veikt gan bērnībā, gan pieaugušā vecumā. 

Korekcijas nepieciešamību konsultācijas laikā izvērtē speciālists. “Veselības centrs 4” klīnikās “Baltijas Vēnu klīnika” un “Dermatoloģijas klīnika” par ortopēdisko deformāciju korekcijas iespējām konsultē un operācijas veic traumatologs ortopēds Konstantīns Plotņikovs.

Indikācijas deformāciju korekcijai:

  • kāju izliekuma defekti (X un O-veida kājas);
  • ekstremitāšu garuma defekti (arī ahondroplāzijas gadījumā);
  • ekstremitāšu iedzimtā un iegūtā deformācija (arī bērniem);
  • nesaaugušu vai nepareizi saaugušu lūzumu izraisīta deformācija;
  • dažādi kaulu defekti;
  • pēdas locītavas kontraktūru gadījumi.

Kāpēc deformāciju korekcija ir svarīga?

Jaunībā dažādas ekstremitāšu deformācijas var nesagādāt fizisku diskomfortu, tomēr ar laiku tās var izraisīt deģeneratīvas izmaiņas locītavās, locītavu pārslodzi, stājas izmaiņas, sāpes, paaugstinātu saišu traumu risku. Deformācijas ietekmē var attīstīties osteoartrīts vai osteoartroze, kuru dēļ var nākties protezēt slimības skartās locītavas. 

Kad labāk veikt deformāciju korekciju?

Ekstremitāšu deformācijas korekciju ieteicams neatlikt uz vēlāku laiku. Bērnībā, pateicoties organisma augstajam reģenerācijas potenciālam, šis process noris vieglāk un sniedz ātrākus rezultātus. Tomēr arī pieaugušā vecumā veiktās korekcija sniedz izcilu  funkcionālo un arī estētisko uzlabojumu, pasargājot pacientu no veselības problēmām nākotnē.

Kā notiek deformāciju korekcija?

  1. Ekstremitāšu rekosntruktīvā ortopēdija nozīmē operāciju un tai sekojošu operētās zonas korekciju ar ārējās fiksācijas aparāta, t.s. ortopēdiskā heksapoda palīdzību.  Operācija noris, izmantojot spinālo vai vispārējo anestēziju, un ilgst līdz 2 stundām. Pacientam klīnikā jāuzturas vienu diennakti. 
  2. Operācijas laikā tiek veikta osteotomija (kontrolēts lūzums) un uzstādīts ortopēdiskais heksapods – ārējās fiksācijas aparāts, ar kura palīdzību iespējams veikt gandrīz jebkuras deformācijas precīzu korekciju.
  3. Nākamajām dienā pēc operācijas pacients var doties mājās. Pacientam tiek nozīmēta pretsāpju un pretiekaisuma terapija un sniegta visa nepieciešamā informācija par pēcoperācijas režīmu, korekcijas aparāta kopšanu un lietošanu. 
  4. Septiņu dienu laikā osteotomijas vietā formējas hematoma (asinsizplūdums) ar kaula augšanas faktoriem. Pēc šīm septiņām dienām pacientam jāierodas atkārtotā vizītē pie ārsta. Konsultācijas laikā tiek veikti nepieciešamie izmeklējumi un mērījumi. Pacientam tiek izsniegta speciāla tabula, kas ļauj ortopēdiskā heksapoda regulēšanu veikt mājas apstākļos.
  5. Pēc deformācijas korekcijas pacientam tiek noņemta lielā ortopēdiskā heksapoda konstrukcija - ap koriģējamo ekstremitāti paliek tikai 2-3 fiksācijas gredzeni, kuri neierobežo pacienta mobilitāti. 
  6. Kad pēc vidēji 3-4 mēnešiem ārējās fiksācijas aparāts tiek pilnībā noņemts, pacients var doties mājās bez jebkādu palīglīdzekļu izmantošanas.
  7. Pēc šāda veida korekcijas nav nepieciešama speciāla rehabilitācija, pacientam jāievēro saudzējošais režīms, pakāpeniski palielinot slodzi.

Svarīgākais par estētisko ortopēdiju un deformāciju korekciju

Ekstremitāšu rekonstruktīvā ortopēdija notiek ķirurģiski ar ārējās fiksācijas - t.s. ortopēdiskā heksapoda palīdzību. 

Estētiskā ortopēdija un deformāciju korekcija nepieciešama:

  • kāju formas korekcijai (X un O-veida kājas);
  • roku un kāju pagarināšanai;
  • roku un kāju iedzimto un iegūto deformāciju korekcijai (arī bērniem) u.c.

Operācijas ilgums: līdz 2 stundām, izmantojot spinālo vai pilno anestēziju, uzturēšanās klīnikā – viena diennakts.

Atkārtota vizīte: 7 dienas pēc operācijas. Konsultācijas laikā tiek veiktas pārbaudes, mērījumi un sniegta informācija par ārējas fiksācijas aparāta regulēšanu mājas apstākļos.

Korekcijai nepieciešamais laiks: vidēji 3-4 mēneši no operācijas brīža līdz ārējās fiksācijas aparāta noņemšanai.

Palīglīdzekļi: Kruķi. Pakāpeniski palielinot slodzi, pacients sāk pārvietoties patstāvīgi. Pēc operācijas jāievēro saudzējošais režīms.

Pieteikšanās konsultācijai pie dr. K.Plotņikova: 

"Baltijas Vēnu klīnika" 
K.Barona ielā 115, Rīgā
Tālr.: 67847200

"Juglas klīnika" 
Brīvības gatvē 410, Rīgā
Tālr.: 67136282

DO YOU NEED HELP?

The Baltic Vein Clinic has 3 operating rooms and day care facilities. Consultations are also provided at the following branches of Veselības centrs 4 as well as on trips (see: www.venas.lv) :

  • 115 Kr. Barona Street ("Baltic Vein Clinic" – main building)
  • 50 Skanstes Street ("Dermatology Clinic")
  • 410 Brīvības gatve ("Jugla Clinic")
  • 15A Duntes Street, 3rd, 4th floor ("Capital Clinic Riga")
  • 1 Grebenščikova Street, Riga ("Diagnostic Centre")
  • 18 Baznīcas Street ("Anti-Aging Institute")
  • 10A Ģimnāzijas Street,2 а, Daugavpils (Private Clinic "Ģimenes veselība")
  • 10 Pededzes Street , Mārupe (Mārupe Doctorate)
     

Apply for a consultation