trombi

Kāpēc veidojas asins recekļi un cik tie ir bīstami?

Ņemot vērā pēdējā laika notikumus, kas saistīti ar ''AstraZeneca'' ražoto vakcīnu pret Covid-19, aktuāls kļuvis jautājums par trombu veidošanos. Stāsta ''Baltijas Vēnu klīnika'' vadošais speciālists, asinsvadu ķirurgs dr. Ints Ūdris

Tomēr ir situācijas, kad trombi izveidojas arī tad, kad tas nav vajadzīgs. Tas var notikt situācijās, kad esam pārkarsuši, lietojuši alkoholu un uzņēmuši maz šķidruma. Tad asinis kļūst biezas un trombi var izveidoties arī bez ārējām traumām – asinsvadā vienkārši sarec asinis. "Atkarībā no tā, vai tas notiek artērijās vai vēnās, izpausmes veidi var būt atšķirīgi. Ja trombs ir artērijās, tad sekas var būt ļoti smagas, līdz pat orgānu zaudēšanai. Ja trombs veidojas vēdera aortā, kā tas mēdz būt, tad cilvēks pat var nomirt. Ja trombs ir galvā, tad ir insults," atklāj asinsvadu ķirurgs. Ja trombs ir venozajā sistēmā, tad sekas nav tik izteiktas. Piemēram, ja tas ir kājas dziļajās vēnās, tad veidojas kājas pietūkums, sāpes, viena kāja var kļūt nedaudz resnāka un zilgana. "Šī situācija pati par sevi nebūtu tik bīstama, tomēr, ja tas trombs atraujas no kājas dziļās vēnas, nokļūst plaušās, tad veidojas plaušu artērijas trombembolija, no kā var nomirt," teic dr. Ūdris.

Trombi var veidoties arī pēc ilgstošas nekustēšanās
Tomēr trombu veidošanās arīdzan var būt saistīta ar ģenētiku. Ja cilvēkam ir iedzimta trombofīlija, tad problēmas var rasties pat bez ārējiem ierosinātājiem. "Mēdz būt tā, ka šiem cilvēkiem visu mūžu ir jālieto medikamenti, kas veicina asiņu sašķidrināšanos, lai pasargātu no trombu veidošanās," atklāj dr. Ūdris. Riskā grupā ir arī sievietēs pēc 35 gadu vecumu, ar lieko svaru, smēķētājas un tās, kuras lieto hormonālus kontracepcijas līdzekļus un tās, kurām jau iepriekš bijusi kāda dziļo vēnu tromboze. "Šie visi ir riska faktori, kas var veicināt trombu veidošanos. Jo viņu ir vairāk, jo risks ir lielāks," uzsver asinsvadu ķirurgs. 

Ja tev ir aizdomas, ka tev ir izveidojies kāds trombs, svarīgi ir tūliņ vērsties pie ārsta. Ne visas situācijas ir bīstamas. Piemēram, ja trombs ir iesprūdis virspusējās vēnās (kā stāsta dr. Ūdris – bieži varikozes vēnās izveidojas asinsvadu mezgli, kas ir apsārtuši), tas nav tik bīstami – drīzāk nepatīkami un sāpīgi. Trombi var arīdzan izveidoties pēc injekcijām vai intravenozām sistēmām. 

Kā mazināt trombu veidošanās risku?
Lai mazinātu trombu veidošanās risku, vari sākt ar dažām dzīvesveida izmaiņām, raksta "Health Line". Tās ietver, piemēram, smēķēšanas atmešanu, svara zaudēšanu (ja ir liekais svars) un regulāru asinsspiediena kontroli. 

Jāpiebilst, ka trombu attīstīšanās risks ir lielāks, ja dienā pavadi vairāk nekā četras stundas sēdus, tāpēc atceries regulāri un bieži izkustēties. Ja nākas pavadīt ilgas stundas braucot ar mašīnu vai darbojoties pie datora ekrāna, tad centies ieviest nelielas pauzes, kuru laikā kārtīgi izstaipies. Tas ļaus asinīm vienmērīgi izplūst pa visu ķermeni. Tāpat izvairies no apģērba, kas ir pārāk nospiedošs un ciešs, kas varētu traucēt asins plūsmai.

Vairāk lasiet portālā "Delfi.lv"

DO YOU NEED HELP?

The Baltic Vein Clinic has 3 operating rooms and day care facilities. Consultations are also provided at the following branches of Veselības centrs 4 as well as on trips (see: www.venas.lv) :

  • 115 Kr. Barona Street ("Baltic Vein Clinic" – main building)
  • 50 Skanstes Street ("Dermatology Clinic")
  • 410 Brīvības gatve ("Jugla Clinic")
  • 15A Duntes Street, 3rd, 4th floor ("Capital Clinic Riga")
  • 1 Grebenščikova Street, Riga ("Diagnostic Centre")
  • 18 Baznīcas Street ("Anti-Aging Institute")
  • 10A Ģimnāzijas Street,2 а, Daugavpils (Private Clinic "Ģimenes veselība")
  • 10 Pededzes Street , Mārupe (Mārupe Doctorate)
     

Apply for a consultation