skolioze

Cīņa ar skoliozi

Viens plecs augstāk par otru, augstāka arī viena iegurņa puse un mugurkauls – izteikti redzams. Pieliecoties viena mugurkaula puse paliek taisna, otrā rodas kūkums – šie ir tikai daži simptomi, kas liecina par skoliozi – mugurkaula deformāciju. Konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Baltijas Vēnu klīnikas'' neiroloģe, osteorefleksoteapeite Dr. med. Inese Blumberga

Kas ir skolioze?
Vārds "skolioze" radies no grieķu valodas – skoliōsis, proti, izliekums. Tā ir ļoti izteikta stājas asimetrija, kombinējoties ar mugurkaula deformēšanos sāniskā virzienā. Parasti šis izliekums tiek novērots mugurkaula krūšu un/vai jostas daļā. Lai diagnozi apstiprinātu, jāveic muguras rentgena uzņēmums, kurā jāredz desmit un vairāk grādu mugurkaula liekums pēc Koba leņķa vienā vai dažkārt vairākos mugurkaula segmentos, kā arī jābūt mugurkaula aksiālai rotācijai. 

Funkcionālā skolioze
Saukta arī par posturālo skoliozi – parasti veidojas, ja ir slikta stāja vai sēdošs darbs. Turklāt pēdējie divi gadi kopš pandēmijas sākšanās, kā teic neiroloģe Inese Blumberga, ir bijuši ļoti labvēlīgi skoliozes attīstībai: "Šobrīd bērniem mācību dēļ ir jāsēž ļoti ilgi, turklāt ir atņemtas arī fiziskās aktivitātes un treniņi. Arī attālinātais darbs atstāj sliktu ietekmi, jo, protams, mājās bieži vien tiek strādāts, sēžot dīvānā vai pie nepareiza galda. Tas nav birojs, kur darba vieta iekārtota funkcionāli." Muguras deformācija var būt arī ģenētiski pārmantota jeb iedzimta. Tātad, ja kādam no vecākiem ir skolioze, visticamāk, tā būs arī bērnam.

Daudz retāk, tomēr dažkārt skolioze var veidoties citas slimības vai veselības stāvokļa dēļ, piemēram, cilvēkiem ar cerebrālo trieku, pēc iegūtām muguras traumām vai krūšu kurvja orgānu operācijām, kurās tiek būtiski skartas ribas un/vai krūšu kauls.
Viena gada laikā bērns var tā izstiepies, ka neviens apģērba gabals vairs neder. Šajā posmā notiek strauja mugurkaula augšana, taču saites, dziļie un ārējie muskuļi vēl nav tā nostiprinājušies, lai mugurkaulu noturētu taisnu.

Vairāk lasiet portālā ''Delfi+''

28. Oktobris, 2021.

Nepieciešama palīdzība?

"Baltijas Vēnu klīnika" rīcībā ir 3 operāciju zāles un dienas stacionāri. Pacientus konsultējam arī citās "Veselības centrs 4" filiālēs, kā arī izbraukumos (skatīt: www.venas.lv):

  • Kr. Barona ielā 115 (Baltijas Vēnu klīnika - galvenā ēka)
  • Skanstes ielā 50 (Dermatoloģijas klīnika)
  • Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika)
  • Duntes ielā 15A, 3., 4. stāvā (Capital Clinic Riga)
  • Grebenščikova ielā 1 (Diagnostikas centrs)
  • Baznīcas ielā 18 (Anti-Aging Institute)
  • Ģimnāzijas ielā 10A-2а, Daugavpilī (Privātklīnika "Ģimenes veselība")
  • Pededzes iela 10, Mārupe ( Mārupes Doktorāts) 
     

Pieteikties konsultācijai