podagra

Paaugstināts urīnskābes līmenis un saistība ar podagru

Ir konstatēts paaugstināts urinskābes līmenis. Vai tiešām paaugstināta urinskābe var novest līdz tādai nopietnai slimībai kā podagra? Atbild ''Baltijas Vēnu klīnika'' reimatoloģe Anda Kadiša

"Podagra ir iekaisīgs artrīts, ko padentiem ar paaugstinātu urīnskābes līmeni asinīs izraisa urīnskābes kristālu izgulsnēšanās locītavās un mīkstajos audos.

Urīnskābe veidojas ikviena cilvēka organismā vielmaiņas procesu rezultātā no purīniem. Parasti tā tiek izvadīta, bet podagras slimniekiem urīnskābe uzkrājas organismā.

Cilvēka organismā urīnskābei jāveidojas, taču ķermenim ir jāspēj to izvadīt. Urīnskābe var uzkrāties divu iemeslu dēļ - vai nu urīnskābe veidojas pārāk daudz, vai arī organisms nespēj ar to tikt galā. Stāvokli, kad urīnskābes organismā ir par daudz, medicīnā sauc par hiperurikēmiju. Hiperurikēmiju veicina hroniskas vai progresējošas nieru slimības, hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens, ja tas netiek adekvāti ārstēts, cukura diabēts, aptaukošanās.

Paaugstināts urīnskābes līmenis vēl nenozīmē, ka cilvēks saslims ar podagru. Eiropā atkarībā no katras konkrētas valsts tradīcijām iedzīvotāju ēšanas paradumiem un sabiedrības vispārējā veselības stāvokļa hiperurikēmija sastopama līdz 47% iedzīvotāju, savukārt podagra salīdzinoši retāk-līdz 15%.

Podagra izpaužas ar ļoti spēcīgām sāpēm, lokālu pietūkumu un apsārtumu, paaugstinātu temperatūru ap locītavu, ar ievērojamu kustību traucējumu skartajā locītavā. Visbiežāk problēma skar kājas īkšķi, parasti - vienpusēji, bet var attīstīties arī jebkurā citā locītavā vai vienlaikus skart abus īkšķus. Podagras lēkme visbiežāk notiek naktī, un šie simptomi ļoti strauji saasinās 24 stundu laikā, turklāt tā sākas pēkšņi.

Ja sākusies podagras lēkme, pietūkušo, apsārtušo un karsto locītavu nevajag sildīt - nekādas siltas kompreses, siltas vanniņas, spirta kompreses. Locītavai vajadzīgs lokāls aukstums. Ir speciāli gela maisiņi, ko katrs var turēt mājās saldētavā. Un tad, ja sākas akūta artrīta lēkme, to var likt uz locītavas, tā lokāli mazinot pietūkumu un sāpes. Ja tā ir pirmā lēkme, slimnieks var sākt lietot kādus pretsāpju, pretiekaisuma medikamentus."

Lasiet laikrakstā ''Tautas veselības avīze'' Nr.9.

13. Septembris, 2021.

Nepieciešama palīdzība?

"Baltijas Vēnu klīnika" rīcībā ir 5 operāciju zāles un dienas stacionāri. Pacientus konsultējam arī citās "Veselības centrs 4" filiālēs, kā arī izbraukumos (skatīt: www.venas.lv):

 • Kr. Barona ielā 115 (Baltijas Vēnu klīnika - galvenā ēka)
 • Skanstes ielā 50 (Dermatoloģijas klīnika)
 • Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika)
 • Duntes ielā 15A, 3., 4. stāvā (Capital Clinic Riga)
 • Brīvības ielā 180, 3.stāvā ("Veselības centrs 4" Diagnostikas nodaļa)
 • Grebenščikova ielā 1 (Diagnostikas centrs)
 • Baznīcas ielā 18 (Anti-Aging Institute)
 • Ģimnāzijas ielā 10A-2а, Daugavpilī (Privātklīnika "Ģimenes veselība")
 • Talsu ielā 39A, Ventspilī (Pārventas poliklīnika)
 • Pededzes iela 10, Mārupe ( Mārupes Doktorāts) 
   

Pieteikties konsultācijai