Aizvērt
ISO

Riska faktori un simptomi

Riska faktori:

 1. Iedzimtība.
  Ja vienam no vecākiem ir konstatēta vēnu nepietiekamība, tad 43% gadījumu tā var būt arī nākamajām paaudzēm. Savukārt, ja abi vecāki sirgst ar vēnu varikozi, tad risks, ka tā būs arī bērnam, pieaug līdz pat 90%.
   
 2. Grūtniecība un hormonālie preparāti.
  Grūtniecības periodā sievietes organismā notiek hormonālas izmaiņas. Samazinās gludās muskulatūras tonuss, tai skaitā arī vēnu sieniņās. Tās kļūst plānākas un vaļīgākas. Grūtniecības laikā, palielinoties dzemdei, tiek nospiestas arī iegurņa vēnas, kas izraisa sastrēgumu kāju asinsvados-sāk veidoties varikoze. Lai no šīm problēmām izvairītos, sievietēm, sākot jau ar pirmajiem grūtniecības mēnešiem, speciālisti rekomendē nesāt speciālās kompresijas zeķes.

  Ja, sievietei grūtniecības periodā ir parādījušās nelielas vēnu problēmas, tad pusgadu pēc dzemdībām tām vajadzētu pazust pašām no sevi, ja tā nenotiek, kas var gadīties situācijās, ja grūtniecības periodā ir bojātas vēnu vārstules, tad ir jādodas pie speciālista. Viss ir atkarīgs no tā, vai sievietei jau pirms grūtniecības ir bijušas slimības pazīmes, vai tās parādījušās tikai augļa iznēsāšanas periodā.

  Vēnu varikozi var pastiprināt arī hormonālo preparātu lietošana(kontracepcija), paaugstinās trombožu risks.
   
 3. Neveselīgs dzīvesveids.

 4. Kaitīgs darbs.
  Par kaitīgu darba vidi šajā gadījumā sauc tādus darba apstākļus, kur cilvēkam ilgstoši ir jāatrodas sēdošā vai stāvošā pozā.
   
 5. Liekais svars.

 6. Kāju vēnām var kaitēt arī staigāšana augstpapēžu kurpēs.
  Staigājot apakšstilbu muskuļi masē dziļās vēnas, veicinot asiņu plūšanu uz augšu, bet, ikdienā valkājot augstpapēžu apavus, tie visu laiku atrodas iestieptā stāvoklī, dziļo vēnu masēšana nenotiek un rodas venozais sastrēgums.

 7. Šauru bikšu valkāšana augšstilbos.
  Ja cilvēkam ir šauras bikses, sēdošs darbs un kājas lielāko dienas daļu ir pārkrustotas viena pār otru, tad asinsritei par labu tas noteikti nenāk. Tiek nospiesta paceles un cirkšņa vēna.
   
 8. Vēnu saslimšanas var pastiprināt arī ilgstoša atrašanās karstumā vai arī liela ilgstoša fiziska slodze.
  Ja cilvēkam patīk iet pirtī, viņš to var darīt, taču ir nepieciešams kontrasts – auksts dīķis, vai duša. Ja cilvēkam ir 3 vai 4 pakāpes vēnu nepietiekamība ar trombožu risku, tad pirti, karstu vannu apmeklēt gan nav vēlams.

Simptomi - pirmās slimības pazīmes ir:

 1. Diskomforta, spiedoša smaguma vai dedzināšanas sajūta apakšstilbos,
 2. Nakts krampji apakšstilbu muskuļos (nejaukt ar mijklibošanu artēriju slēguma gadījumā),
 3. Nieze, dienas beigās pietūkušas potītes,
 4. Var parādīties arī mazie asinsvadiņi – kapilāri,
 5. Stāvoklim pasliktinoties, parādās arī lielie vēnu mezgli.

Hroniska vēnu mazspēja un hemoroīdi ir bieži izplatīta slimība.

Kontakti

Adrese - Rīga, Kr. Barona 115
Tālr. - +371 67 847 200
Tālr. - +371 67 847 100
E-pasts - venuklinika@vc4.lv

\