Aizvērt
ISO

Vīnogu ķekari uz kājām!

Pēdējā laikā arī tu uz saviem apakšstilbiem pamani ko tādu?

Bumbuļi, ķekari, čemuri, mezgli. Tautā lieto dažādus apzīmējumus, bet būtībā tie visi apzīmē vienu – varikozas virspusējās vēnas. Visbiežāk šādi vēnu veidojumi rodas uz apakšstilbiem zem ceļiem, bet tādi var būt arī cirkšņos un citviet.

Mūžīgais gravitācijas spēks

Asinsvadu sistēmu iespējams salīdzināt ar ūdensapgādes sistēmu un kanalizāciju. Artērijas ir kā ūdensvads, kas pievada kājām ar skābekli bagātās asinis un nodrošina audu barošanu un funkciju, savukārt vēnas izlietotās asinis transportē atpakaļ uz sirdi un plaušām, kur tās atkal uzņem skābekli. Artērijas ir tievas, izlocītas, un sirds tajās ar lielu spiedienu un spēcīgu plūsmu pumpē asinis, bet vēnās nav pumpja, tajās asinis plūst lēni, bez spiediena, un, ja ir kaut mazākais šķērslītis, sistēma sāk aizdambēties un rodas problēmas.

Vienīgais, kas palīdz asinīm pa vēnām tikt uz augšu, ir apakšstilbu muskuļi, kas kustoties vēnas masē, sirds piesūcošā darbība (tā kā vakuums sūc asinis uz augšu) un diafragmālā jeb vēdera elpošana. Bet – te ir vēl kāda nianse. Apmēram ik pēc desmit centimetriem vēnās atrodas vārstuļi, kas palīdz plūst asinīm virzienā uz sirdi un neļauj tām ritēt atpakaļ. Ja vārstuļi sabojājas, gravitācijas spēka ietekmē asinis sāk plūst lejup.

Līdz ar to palielinās telpa, kur asinīm palikt, un tas notiek uz asinsvadu diametra rēķina, proti, vēna sāk izplesties, palielināties, izlocīties. Un tā rodas ķekariņi, ko tu pamani uz kājām.

Ir divu veidu vēnas – dziļās un virspusējās.

  • Dziļās vēnas mēs ārēji neredzam, bet tās ir galvenās, jo nodrošina apmēram 85 procentu asiņu atplūdi no kājām. Ja dziļās vēnas ir slimas, ārēji var redzēt tūsku, izmaiņas ādā, čūlas, bet ne varikozi jeb mezglus.
  • Virspusējās vēnas ir tās vēnas, ko mēs daļēji redzam zem ādas, un to bojājumi ārēji izpaužas kā vēnu varikoze, tātad – mezgliņi. Ir divas galvenās virspusējās vēnas – garā un īsā jeb stumbra vēna. Ja šajās vēnās vārstuļi nestrādā pareizi, tad šo vēnu zaros paaugstinās venozais asins spiediens un vēnas uzpūšas kā baloni, ko medicīniski sauc par varikozi, bet tautā – par mezgliem un ķekariem. Ja uz kājām redzami mezgli virspusējās vēnās, visbiežāk ir tā, ka tavas dziļās vēnas joprojām ir veselas.

Protams, var būt arī kombinēta dziļo un virspusējo vēnu mazspēja, kad ir abu tipu vēnu bojājumi, bet tad tu sūdzētos ne tikai par vēnu ķekariem uz kājām, bet arī par tūsku.

Vai ārstēt?

Vēnu problēmas iedala pēc tā dēvētās C skalas, kur ķekariņi atbilst C2 stadijai. Ko ar tiem iesākt, tu domā? Virspusējo vēnu venozie bumbuļi paši par sevi nav bīstami, tie nav arī sāpīgi, taču – gaužām nepievilcīgi. Kādreiz šādu mezglu var nedaudz sajust, ja āda ap to ir pārstiepta – tad ir neliela niezēšana, kņudoņa.

Tāpēc uz jautājumu – cik ilgi ar ķekariņiem uz kājām var dzīvot – striktas atbildes nav.

Tomēr jāņem vērā, ka ar laiku šajos mezgliņos var attīstīties tromboflobīts – asinis šajā tīklojumā cirkulē sliktāk, sarecē, pievienojas iekaisums, mezgli kļūst sāpīgi, sarkani. Tā notiek, ja mezglu vietu, piemēram, kaut kur atsit. Tiesa, arī tas pats par sevi nav bīstami, taču – nepatīkami gan.

Ar vēnām ir tā – jo savlaicīgāk sāksi ko darīt lietas labā, jo ārstēšana būs saudzīgāka. Nav arī tā – jo mezglaināks ķekars, jo bīstamāk. Situācijas var būt ļoti dažādas, un ne vienmēr vizuālais izskats korelē ar bīstamību.

Faktiski pie flebologa vai asinsvadu ķirurga noteikti ir jāvēršas tad, ja sāc savas kājas nepatīkami just, jo veselai ķermeņa daļai nav jāsāp. Turklāt atceries, ka vizuāli nevainojama kāja arī jau var būt ar slimām vēnām – šādas kājas izmeklējot sonogrāfiski, reizēm var redzēt, ka vēnai ir reflukss jeb nepareiza asins attece.

Ja ir tūska!

Tūska komplektā ar ķekariņiem var būt – un var arī nebūt. Tomēr tūska komplektā ar varikozām vēnām potenciāli var būt bīstama. Tūskas brīdī asinsvads ir izstiepts, un tā sieniņas kļūst arvien vājākas, līdz tajās parādās tādi kā mikrocaurumiņi, pa kuriem no vēnas izkļūst asins elementi – eritrocīti, leikocīti.

Asins šūnas iekļūst telpā, kur vairs nespēj dzīvot, tāpēc sabrūk, aiziet bojā. Sabrūkot tās rada audos iekaisumu, jo nosacīti ir svešķermeņi.

Sabrūkot eritrocītiem, atbrīvojas hemoglobīns jeb dzelzs, kas izgulsnējas ādā. Tāpēc pie ielaistām vēnu vainu stadijām uz kājām sāk parādīties brūni plankumi, āda pamazām kļūst blīva un cieta. Varikoze jeb mezgliņi šajā situācijā paši par sevi nekur nepazūd, bet vienkārši vairs nespēj izstiept ādu un aiziet pagrīdē. 

Iespējas, kā ārstēt

Būtībā ķekariņu un arī ielaistāku vēnu vainu stadiju gadījumā tā vienmēr būs operācija, kuras uzdevums – likvidēt nepareizu asiņu plūsmu. Jebkurā gadījumā tā būs invazīva ārstēšana, jo, piemēram, arī skleroterapijas injekcija ir invazīva metode.

Šobrīd Latvijā joprojām tiek veiktas gan visai veclaicīgas, gan ļoti modernas vēnu operācijas.

1. Klasiskā vēnu operācija jeb flebektomija.

Tās laikā veic nelielu iegriezumu cirksnī, iegriezumu pie potītes, ievada zondi un izvelk slimo stumbra vēnu visā garumā ārā.

2. Jaunākās metodes iedalāmas divās daļās – termiskās un netermiskās.

Termiskās ir lāzeroperācija, radiofrekvence, tvaika ablācija un – visjaunākā metode – mikroviļņu ablācija, kas vēl Latvijā nav pieejama. Viena no populārākajām termiskajām metodēm ir endovenozā ablācija – slimo vēnu nevelk ārā, bet no iekšpuses aizkausē ciet, šobrīd vispopulārāk to ir darīt ar lāzeru.

Netermiskās – putu skleroterapija un vēnu aizlīmēšana ar līmi. Skleroterapijā ar adatu ultrasonogrāfijas kontrolē slimajās vēnās tiek ievadīta speciāla viela, kas tās noslēdz, savukārt otrajā variantā – vēna caur vienu dūrienu tiek slēgta ar biolīmi. Šo metožu priekšrocības – nepaliek rētas un nav nepieciešama anestēzija un īpaša atveseļošanās.

Ko tu vari darīt savu vēnu labā?

Valkā kompresijas zeķes. Sevišķi, ja ir stāvošs darbs.

Vingrini ikru muskuļus. Ikru muskuļi palīdz pumpēt asinis pa vēnām uz augšu. Kā darīt? Izstiep kāju, nostiep un atliec purngalu – atkārto pēc iespējas biežāk. 

Pacel un atpūtini kājas gaisā. Arī tas palīdz asinīm atplūst.

Lieto urīndzenošās zāles. Tās izraksta ārsts un noderēs mazkustīgiem cilvēkiem gados ar sapampušām kājām, jo, izvadot no organisma šķidrumu, arī tūska kājās mazināsies.

Dozē slodzi! Neizvēlies sporta veidu, kurā ir liela pārslodze un izteikti jāsasprindzina vēderprese, – piemēram, tenisu, svaru celšanu.

Lieto venozo atteci uzlabojošos jeb flebotropos medikamentus. Tādi ir, piemēram, bezrecepšu medikamenti Detralex, Ginko Fort, Venoruton, Flebodia – tie veidoti uz augu bāzes un satur ginka koka, kastaņu, vīnogu un apelsīnu sēkliņu ekstraktus.

Laiku pa laikam izej limfodrenāžas masāžas kursu. Vēnām tas patīk.

Izvairies no vakuummasāžas. Kāpēc? Sīkās vēniņas tā tiek uzsūktas vēl lielākas! 

Nestreso: zils nenozīmē – slims! Redzamas vēnas zem ādas vēl nenozīmē, ka tās ir slimas – kalsnām, bālā tipa sievietēm ar plānu ādu bieži redzams viss vēnu zīmējums. 

Dažas lietas, kas veicina ķekariņu veidošanos

1. IEDZIMTĪBA. Šādā gadījumā tie var parādīties jau padsmit gadu vecumā. Ja šāda problēma ir vienam no vecākiem – iedzimtības iespēja ir 65 procenti, ja abiem – 95 procenti.

2. GRŪTNIECĪBA UN DZEMDĪBAS. Bērniņa gaidīšanas pirmajos trīs mēnešos savu artavu dod hormonālais foniņš, jo hormonālās izmaiņas sievietes organismā paplašina vēnas, bet vēlāk, trešajā trimestrī, mazulis tīri mehāniski nospiež sievietes iegurņa vēnas, un pasliktinās asins attece. Ne vienmēr grūtniecēm ir jāuztraucas – kājas var būt ļoti sapampušas, bet sonogrāfija mēdz rādīt, ka vēnu vārstuļi ir veseli. Tad vajag vienkārši pārdzīvot šo brīdi, un lielākoties dažu mēnešu laikā pēc dzemdībām vēnas saraujas atpakaļ.

3. DZĪVESVEIDS. Ilgstoša stāvēšana, sēdēšana, ilgstošs darbs pie datora, aptaukošanās.

DODIES PIE ĀRSTA, JA: 

  • vēna ir izspiedusies uz āru un veido bumbuļus;
  • zirnekļa tīklojums uz kājas palielinās, tas var liecināt par hronisku venozu mazspēju;
  • ir smaguma sajūta un tirpšana kājās;
  • jūti krampjus apakšstilbos naktī;
  • kājām ir dedzināšanas sajūta, nieze, ādas pigmentācijas izmaiņas, ekzēma un nedzīstošas čūlas;
  • līdztekus izmaiņām vēnās tu lieto arī hormonālo kontracepciju.

Pilnu rakstu ar "Baltijas Vēnu klīnika" asinsvadu ķirurga, flebologa, ķirurga, asinsvadu ultrasonodoplerogrāfijas speciālista Inta Ūdra ieteikumiem, lasiet žurnālā "Ievas veselība". 

Kontakti

Adrese - Rīga, Kr. Barona 115
Tālr. - +371 67 847 200
Tālr. - +371 67 847 100
E-pasts - venuklinika@vc4.lv

\