Aizvērt
ISO

Vieglāk ar kompresijas zeķēm!

Kompresijas zeķes ir labs un vienkāršs veids, kā parūpēties par savām vēnām profilaktiski, un tām ir arī ārstniecisks efekts.

Pateicoties īpašajam materiālam, zeķes rada spiedienu un liek asinīm plūst pa vēnām uz sirdi, lai kāju vēnās neveidotos sastrēgumi, tūska. Protams, tā dēvētās profilakses kompresijas zeķes medicīnas preču veikalā var nopirkt katrs, bet, apzinoties savas kāju vēnu problēmas, par piemērotāko kompresijas pakāpi labāk konsultēties ar ārstu.

Kad tās var noderēt?

  • Ja ārsts nozīmējis operāciju, bet dažādu iemeslu dēļ tuvākajā laikā nevari to atļauties, zeķes var noderēt kā pagaidu variants.
  • Pēc vēnu operācijām, lai uzlabotu venozo atteci, mazinot tūsku un virzot plūsmu uz dziļajām vēnām.
  • Grūtniecības laikā. Pētījumi liecina, ka grūtnieces, kuras gaidību laikā lieto kompresijas zeķes, nākotnē ir pasargātas no venozās saslimšanas.
  • Aktīviem sportotājiem.
  • Ja plāno ceļot un pārbrauciens paredzēts garāks par četrām stundām.
  • Ja vēlies novērst sīkus kosmētiskus defektus, asinsvadu tīklojumu uz kājām, ko dēvē arī par "zirnekļu tīklu".

Pareiza kompresijas zeķu valkāšana ir nogurdinošs process. Vislabāk būtu zeķes uzvilkt jau no rīta, vēl esot gultā, horizontālā stāvoklī, iekams šķidrums kājās vel nav sakrājies. Pa dienu zeķes nēsā, bet vakarā, ejot gulēt, tās novelk tikai tad, kad esi jau gultā, atkal horizontālā stāvoklī. Protams, drīkst atvēlēt laiku, lai nomazgātos dušā, bet ilgstoši staigājot pa istabu bez kompresijas zeķēm, tiek zaudēts sasniegtais efekts.

Zeķes vai labāk zeķbikses?

To galvenokart nosaka gan cilvēka ķermeņa apkārtmēri, gan kopējais veselības stāvoklis, gan arī maciņa biezums. Jārēķinās, ka elastīgās kompresijas zeķbikses maksā teju divreiz dārgāk nekā pusgarās zeķes. Kompresijas zeķbikses noteikti ērtākas būs tiem, kam ir liela proporcionāla atšķirība starp apakšstilba un augsstilba apkārtmēru. Lai cik laba būtu kompresijas zeķe, ja tās gumija apņem apjomīgu augšstilbu, zeķe rullējas nost un šļūk uz leju - ļoti neērti. Tādiem cilvēkiem ērtākas būs zeķbikses. Savukārt, ja pēc operācijas pacientam ārsts ieteicis, lai parūpējas par nepārtrauktu kompresiju un zeķes nēsā visu laiku, tad, izvēloties zeķbikses, ir sarežģīti mainīt apakšveļu vai arī apmeklēt labierīcības. Toties zeķes nekrīt nost.

Ja slima sirds, kompresijas zeķes nedrīkst!

Ne vienmēr kompresijas zeķes droši drīkst pirkt un pašrocīgi lietot. Tiem, kuriem ir trešās vai ceturtās smaguma pakāpes hroniska sirds mazspēja, slimības dēļ  kājās mēdz pastiprināti uzkrāties šķidrums. Ja to ignorē un nēsā kompresijas zeķes, asinsrite kājās tiek uzlabota, bet sirdij tas rada nevajadzīgi lielu slodzi, kas mazspējas gadījumā ir ļoti bīstami. Tikai tad, kad slimība tiek labi kompensēta, ārstēta, līdz tā atbilst hroniskas sirds mazspējas pirmajai vai otrajai smaguma pakāpei, ārsts var dot pacientam zaļo gaismu kompresijas zeķu nēsāšanai. Tāpat arī, ja ir arteriju pataloģijas, ja tās ir izteikti sašaurinātas, asinsrite apgrūtināta, kompresijas zeķu lietošana ir riskanta, reizēm pat aizliegta.

KOMPRESIJAS ZEĶES NEVAR AIZSTĀT OPERĀCIJU, JA TĀ NEPIECIEŠAMA! Uzsver "Baltijas Vēnu klīnika" flebologs Žoržs Žabūrs. Pilns raksts lasāms žurnāla"Veselība" speciālizlaidumā "Veseli asinsvadi" 20019/1.

Kontakti

Adrese - Rīga, Kr. Barona 115
Tālr. - +371 67 847 200
Tālr. - +371 67 847 100
E-pasts - venuklinika@vc4.lv

\