Aizvērt
ISO

Varikozas vēnas vīrietim

Novecojusi ir informācija, ka varikozo vēnu problēmas lielākoties skar dāmas, bet vīriešus - krietni retāk. Vīrieši tikpat bieži sastopas ar vēnu problēmām kā sievietes. 

Varikozas vēnas vīriešiem!

Kā sēdēšana "iegriež" tavu vēnu veselībai

Sēdēšana par 50% nospiež dziļo vēnu sistēmu gan zonā zem ceļiem, gan cirkšņu zonā - vietās, kur sēdus stāvoklī vēnas tiek pārlocītas. Ja tas notiek īslaicīgi, tas būs tikai īslaicīgs venozās atteces apgrūtinājums - kad piecelsies kājās, sāksi staigāt, kavētā attece atjaunosies, bet, ja ne, kājām turpina pieplūst arī arteriālās asinis, kas sāk uzkrāties. Sākumā tās uzkrājas mazajās vēniņās, sīkajos asinsvadu kapilāros, tos paplašinot.

Asinis turpina pieplūst un krāties vēl vairāk. Jo vairāk kapilāri paplašinās, jo lielāks asins tilpums tajos uzkrājas. Tā kā asinsvadu sieniņās ir ļoti vājš muskuļu slānis, mazie asinsvadiņi ar laiku vairs nespēj sarauties savā normālajā fizioloģiskajā stāvoklī. Tātad princips „piecelšos - izstaigāšos - pāries" vairs nestrādā.

Nu jau asinis sāk uzkrāties arī vēnās. Rit gadi, mēneši, Tu turpini strādāt sēdošu darbu, līdz vienā mirklī, kad šī mazā asinsvadu sistēma jau pārpildīta, asinis sāk uzkrāties arī lielākās vēnās, vēlāk pamatstumbra vēnās. Sāk bojāties vārstuļi. Anatomiski ļoti svarīga vienība ir vārstulis, kas atrodas vēnas sieniņas iekšpusē un noslēdz vēnas iekšējo atveri pa posmiem, neļaujot asinīm tecēt pretplūsmā. Proti, venozās asinis tek gluži kā pret kalnu -no apakšas uz augšu, ko nodrošina veselie vārstuļi. Ja vēna sāk pārpildīties ar asinīm un paplašināties, arī vārstuļi viens no otra attālinās. Bojāto vārstuļu dēļ asinis nespēj pretoties gravitācijas spēkam, tāpēc plūst nevis uz augšu, bet saplūst atpakaļ lielajās vēnās kājās, tās bojājot.

Diskomforta sajūta aizdzen pie ārsta.

Bez ilgstošas sēdēšanas arī fiziski smags darbs var izraisīt vēnu varikozi. Ja jācilā smagumi, jārok grāvji, jāzina, ka, tādu darbu darot, muskuļiem vairāk pieplūst asinis un palielinās arī spiediens vēdera dobumā, kas attiecīgi rada spiedienu uz mazā iegurņa asinsvadiem, pasliktinot venozo atteci.

Pats izārstēšos! Varbūt vēl vari, ja problēma pamanīta. Der ielāgot, ka, pamanot pirmās sūdzības un laikus vēršoties pie ārsta pēc padoma, vēl var cerēt, ka vēnu problēmas izdosies atrisināt, neguļoties uz operāciju galda.

Ja laikus pamani šīs sūdzības, vēl nekas nav zaudēts

 • Vakarā kājās izteikta smaguma sajūta, lielākoties apakšstilbos.
 • Ir sajūta, ka kājas nemierīgas, gribas tās pacelt uz augšu.
 • Parādās nieze uz apakšstilbiem.
 • Ja no darba uz mājām nāc kājām, dažus metrus paejot, novēro, ka pašsajūta uzlabojas un diskomforts kājās mazinās.
 • Pa nakti kājās parādās krampji, jo tās ir piedzītas ar venozajām asinīm, bet „svai-gas" asinis nepieplūst, tāpēc muskuļu šūnās parādās skābekļa trūkums, izraisot krampjus.
 • Kājas ir pietūkušas. Sākumā tūska ir potīšu rajonā, zeķes ādā atstāj rievas un rakstu nospiedumus, bet ar laiku tūska kāpj uz augšu pa apakšstilbu.
 • Vēnas šur tur kļūst saskatāmas, vietām ir redzams mazo kapilāru tīklojums.

Tu var savām kājām palīdzēt! 

 • Lieto daudz šķidruma (grādīgie dzērieni neskaitās!).
 • Samazini slodzi trenažieru zālē.
 • Ja jāstrādā smags fizisks darbs, ļauj laiku pa laikam organismam atpūsties.
 • Ja darbs ikdienā prasa ilgstošu stāvēšanu, ik pēc 1-2 stundām atrodi iespēju apsēsties vai apgulties un pacelt kājas augstāk, atbalstīt pret sienu, lai notiek pasīva attece.
 • Alkohola patēriņu samazini līdz minimumam. Grādīgie dzērieni atslābina asinsvadus, radot negatīvu ietekmi uz venozo sistēmu.
 • Ja darba laikā jāsēž pie datora vai galda, celies kājās reizi pusstundā un izstaigājies vismaz 2-3 minūtes, lai muskuļi kājās pumpē un izdzenā asinis.
 • Vakaros kājām nepieciešama kontrastduša, procedūru vienmēr noslēdzot ar aukstu ūdeni.
 • Nēsā kompresijas zeķes situācijā, ja esi spiests pavadīt laiku statiskā pozā un nav iespējas izkustēties. Kompresijas zeķes neļaus kāju vēnās uzkrāties asinīm.
 • Būtu labi veikt diagnostiku pie ārsta, lai varētu precīzāk noteikt, kādā stāvoklī ir vēnas. Iespējams, jāsāk lietot zāles, lai vēnas ārstētu.

Staigāšana palīdz

Kārtīgi izstaigājoties, pašsajūta uzlabojas un sāpīgās, piedzītās, pietūkušās kājas jūtas labāk. Kādēļ? Staigājot tiek nodarbināti apakšstilbu muskuļi, kuri pilda divas funkcijas - nodrošina kustības un strādā kā venozais pumpis. Proti -kājās lielie asinsvadi atrodas starp muskuļu kūlīšiem. Ja muskuļi strādā, tie vienlaikus masē arī asinsvadus un uzlabo atteci, liekās asinis no kājām tiek aizvirzītas tālāk un pašsajūta uzlabojas.

Pēc operācijas! 

Arī pēc vēnu operācijas apkārtējā dzīvē, visticamāk, nekas radikāli nebūs mainījies un drīz būs jāatgriežas savā sēdošajā darbā. Var jau darbu nemainīt, bet tad bez kompresijas zeķēm nekādi neiztikt. Tās nodrošinās un pasargās no varikozes veidošanās turpmākajā nākotnē kādā citā vēnu baseinā. Vai sportot drīkst? Drīkst! To, kad var atsākt, lielākoties nosaka pielietotā vēnu ķirurģijas metode. Piemēram, pēc vēnu slēgšanas ar biolīmi sportot var sākt kaut nākamajā dienā, bet pēc pielietotām termiskām metodēm ar lāzeru, tvaiku vai radiofrekvenci var sākt skriet, braukt ar divriteni vai iet baseinā pēc divām nedēļām. Mūsdienās vēnas tikpat kā vairs neoperē ar tādām metodēm, kas pēc tam liek dienām ilgi gulēt gultā, un tikai retais pacients pēc vēnu operācijas pastiepj roku pēc pretsāpju tabletes.

Konsultē "Baltijas Venu klīnika" Ķirurģijas nodaļas vadītājs, ķirurgs, flebologs Pēteris Gerke. Pilns raksts lasāms žūrnālā "Veselība"!

Kontakti

Adrese - Rīga, Kr. Barona 115
Tālr. - +371 67 847 200
Tālr. - +371 67 847 100
E-pasts - venuklinika@vc4.lv

\