Aizvērt
ISO

Lāzers, biolīme un meistarība

Latvijā ieviesta jauna varikozu vēnu lāzeroperācijas metode!

Pietūkušas, smagas un nogurušas kājas, krampji ikros, uz ādas redzams tumšzils vēnu tīklojums – tās visas ir hroniskas vēnu mazspējas pazīmes. Lai varikozas jeb paplašinātas vēnas netraucētu izbaudīt atvaļinājumu, ''Veselības centra 4'' Baltijas vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris tās operē ar saudzīgāku lāzeroperācijas metodi TOTAL EVLA, pēc kuras kosmētiskais efekts tiek panākts daudz ātrāk.


Kad vārstuļi netur.
''Ja visu dienu darbā nekustīgi jāsēž vai jāstāv kājās, piemēram, vadot mācību stundu skolā, vēnām jāiztur milzīga slodze, kas var veicināt hronisku venozo mazspēju. Nozīmīgs riska faktors ir iedzimtība, lielu smagumu cilāšana, liekais svars, vecums, sievietēm – grūtniecība un hormonālās kontracepcijas lietošana,'' norāda asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris. Varikozas jeb paplašinātas vēnas, vēnu mezgli ir tikai viena no slimības izpausmēm. Par mazspēju liecina arī tūska un izmaiņas ādas pigmentācijā – uz tās parādās brūni, retāk gaiši plankumi. Artērijas pievada dažādām ķermeņa daļām, arī kājām, ar skābekli bagātinātas asinis. Tās ar lielu spēku izsviež sirds, tādēļ artērijās ir lielāks spiediens nekā vēnās, kurās asins plūsma ir lēna, mierīga. Venozo asinsriti nodrošina vairāki mehānismi – elpošana un diafragmas kustības, sirds, kura darbojas kā sūknis, taču pats galvenais dzinējspēks ir kāju muskuļi, kuri iešanas laikā savelkas, saspiežot dziļo vēnu sieniņas un dzenot asinis uz augšu, kamēr gravitācijas spēks tās ''velk'' uz leju.

Veicot kāju asinsvadu dupleksultrasonogrāfijas izmeklējumu, ārsts var konstatēt, kuras vēnas skārusi mazspēja, un izlemt, vai pagaidām pietiks ar kompresijas zeķu valkāšanu vai arī vēnas jāārstē ar medikamentiem vai ķirurģiskām metodēm.

Operācija ar pievienoto vērtību. Veicot vēnu operāciju ar klasisko metodi, operācijas laikā slimās vēnas posms tiek izņemts laukā caur atsevišķiem griezieniem pacienta ādā. Operācija tiek veikta vispārējā vai spinālajā narkozē un pēc tās jārēķinās ir ilgu atveseļošanās periodu. Skleroterapijas laikā vēna tiek slēgta ar īpašu sklerotizējošu vielu, bet viena no jaunākajām virspusējo vēnu ārstēšanas metodēm paredz to aizlīmēšanu ar biolīmi. Operējot vēnas ar lāzera, radiofrekvences vai tvaika mikroimpulsu metodi, tās slēgšanai tiek izmantota siltuma enerģija.

''Lai gan uzskata, ka lāzeroperācijas ir ļoti saudzējošas – viens dūriens un viss, patiesībā tāda ir tikai puse no operācijas, kad tiek slēgtas galvenās stumbra vēnas. Turpretī varikozie sānu zari līdz šim lielākoties tika izņemti laukā ķirurģiski, retāk – slēgti, izmantojot skleroterapijas metodi. Lasot pētījumus un atsauksmes par šīm operācijām, secināju, ka tas pacientiem tomēr ir pārāk traumējoši, jo pēcoperācijas periodā jūtamas sāpes, turklāt veselu mēnesi jāvalkā kompresijas zeķes,'' atklāj Ints Ūdris. Šo apsvērumu vadīts, viņš pirms trim gadiem pievērsās endoluminālajām vēnu lāzerablācijas operācijām (TOTAL EVLA), izmantojot pašas jaunākās tehnoloģijas – trešās paaudzes iekārtu ar 1940 nanometru diodes lāzeru. Tā absorbcijas spēja ūdenī ir desmitkārt lielāka, tādēļ pietiek ar 30% mazāku enerģijas daudzumu, lai noslēgtu kādu vēnas posmu.

Pirmkārt, operācija ir daudz saudzīgāka, otrkārt, neveidojas apdegumi, ādas pigmentācija, nav sāpju pēc operācijas. Operācijas laikā tiek izmantoti ļoti tievi lāzeri, ar kuriem var slēgt arī visus varikozos sānu zarus un vēnu mezglus,'' stāsta ķirurgs.

Operācijas laikā slimā vēna tiek punktēta, tas nozīmē, ka operācijas laikā pacients jūt daudzus dūrienus, gluži kā ņemot asins analīzes no vēnas, taču netiek veikts neviens grieziens.

Visi varikozie sānu zari, lai cik neliels būtu to diametrs, tiek slēgti, nevis izņemti laukā. Arī rehabilitācijas periods pēc operācijas ir daudz īsāks un komfortablāks.

''Lai gan operācija, izmantojot šo metodi, velkas ilgāk, tā maina operācijas un pēcoperācijas periodu. Kosmētiskais efekts tiek panākts ļoti ātri, un pacients var nodoties ikdienas aktivitātēm,'' uzsver ārsts. Tas īpaši svarīgi vasaras saulainajās un karstajās dienās, kad ilgstoša kompresijas zeķu valkāšana var radīt pamatīgu diskomfortu.

Visu rakstu lasiet laikraksta ''Latvijas Avīze'' 2019. gada 13. jūnija numurā

Kontakti

Adrese - Rīga, Kr. Barona 115
Tālr. - +371 67 847 200
Tālr. - +371 67 847 100
E-pasts - venuklinika@vc4.lv

\