Aizvērt
ISO

Gadās arī grūtniecēm...

Cilvēkam ir seši iekšējie un seši ārējie hemoroidālie mezgli, kuri dažādu iemeslu dēļ var palielināties un radīt diskomfortu.

Organismā tie pilda svarīgas funkcijas - blīves un asiņu vielmaiņas funkcijas. Šajos mezglos notiek apmaiņa starp arteriālajām asinīm, kas ir bagātas ar skābekli un barības vielām, un jau izlietotm, tukšām ainīm, kuras jātransportē atpakaļ uz sirdi, plaušām un citiem svarīgiem orgāniem. Hemoroidāla saslimšana sākas brīdī, kad mezglam pieplūstošā asiņu plūsma ir lielāka par aizplūstošo plūsmu un venozajā ķēdē rodas sastrēgums. 

Šo kaiti izraisa dažādi faktori - mazkustīgs dzīvesveids, nepareizs uzturs, ilgstoša sēdēšana un arī skaistais bērniņa gaidīšanas laiks, jo: 

  • palielinās spiediens uz asinsvadiem. Jo lielāka kļūst dzemde, jo vairāk tā spiež uz visiem orgāniem, tostarp uz asinsvadiem mazajā iegurnī. Tieši tur atrodas hemoroidālās atteces vēnas. Grūtniecēm 50% gadījumu šie asinsvadi tiek saspiesti, veidojot hemoroidālo mezglu;
  • grūtniecības laikā organisms izdala hormonus, lai atslābinātu dzemdes muskulatūru. Tā kļūst elastīgāka, lai auglis var normāli augt un attīstīties. Taču tāda pati muskulatūra atrodas hemoroidālo vēnu sieniņā, līdz ar to atslābst gan dzemdes muskulatūra, kas, palielinoties spiedienam, izstaipās un nespēj turēties pretī;
  • palielinās svars. Mazkustīgums, ilgstoša sēdēšana, stāvēšana palēlina asins cirkulāciju.

Lai grūtniecībā nesastaptos ar nevēlamo traucēkli hemoroīdu:

  • Neaizraujies ar miltu ēdieniem, saldumiem, žāvētiem un marinētiem produktiem, kas palēlina zarnu darbību.
  • Visieteicamākās fiziskās nodarbības grūtniecēm, kuras cieš no hemoroidālajiem mezgliem, ir vingrošana ūdenī. 
  • Ja jūti sāpes un pamani asiņošanu vēdera izejas laikā, ja parādījušies bumbuļi nepazūd vai ir pušuma sajūta anālajā zonā, nekavējoties jāvēršas pie proktologa. 

Žurnāla "Ārsts.lv" 2019. gada speciālizdevumā konsultē "Baltijas Vēnu klīnika" ķirurgs, flebollogs, proktologs Pēteris Gerke. 

Kontakti

Adrese - Rīga, Kr. Barona 115
Tālr. - +371 67 847 200
Tālr. - +371 67 847 100
E-pasts - venuklinika@vc4.lv

\