Aizvērt
ISO

Hroniska vēnu mazspēja un bioflavonoīdu lietošana ikdienas praksē

Hroniska vēnu mazspēja (HVM) ir plaši izplatīta slimība, no kuras cieš vidēji 25% pieaugušo. HVM ietver simptomu kompleksu (smaguma sajūtu kājās, zemādas vēnu paplašinājumus, tūsku), rodas venoza un kapilāra hipertensija, kas sekmē vēnu vārstuļu un sūkņu mazspēju. Eiropā HVM ir ļoti izplatīta, no tās cieš vidēji 1/2-1/3 sieviešu (30-50%) un 1/5-1/4 vīriešu (20-25%). 

Runājot par bioflavonoīdiem, to lietošanu, farmakoloģisko darbību, jāsaprot slimības un stāvokļi, kuru gadījumā to lietošana ir lietderīga un klīniski pamatota. Mūsdienās bioflavonoīdi tiek plaši lietoti gan par zālēm, gan par uztura bagātinātājiem dažādos preparātos. Tiem ir stabila vieta fleboloģijā un proktoloģijā noteiktos gadījumos un slimības stadijās.

Riska faktori, kas veicina slimību, ir šādi:

  • iedzimtība,
  • grūtniecība,
  • hormonpreparāti,
  • neveselīgs dzīvesveids,
  • kaitīgs darbs,
  • lieka masa.

Kāju vēnām var kaitēt:

  • arī staigāšana augstpapēžu kurpēs,
  • šauru bikšu valkāšana,
  • ilgstoša atrašanās karstumā, kā arī ilgstošā fiziska slodze.

Mūsdienās HVM diagnostikā būtiska nozīme ir ultraskaņas doplerogrāfijai ar krāsu kodēšanu. Šī metode ir plaši izplatīta un ļauj veikt ne tikai venozās sistēmas diagnostiku, bet arī noteikt tās funkcionālo stāvokli. Izmeklējuma laikā tiek pārbaudīts vēnu funkcionālais stāvoklis, lielums, trombu, kā arī patoloģisku atviļņu esamība. Smagos gadījumos izmanto datortomogrāfiju un magnētiskās rezonanses flebogrāfiju.

Vēnu ārstēšana ir dažādu metožu kombinācija, kas ietver gan medikamentozo, gan kompresijas terapiju, gan skleroterapiju, gan arī ķirurģisko terapiju. Metodes izvēle atkarīga no slimības pakāpes.

Medikamentoza ārstēšana, t.i., flebotonisko līdzekļu lietošana, ir neatņemama HVM ārstēšanas sastāvdaļa. Flebotoniskie līdzekļi mazina raksturīgus HVM simptomus - smaguma sajūtu, tūsku, sāpes, kā arī nakts krampju lēkmes. To iedarbība vērsta uz vēnu sienu tonizēšanu, kapilāru caurlaidības normalizēšanu, vēnu iestiepjamības un stāzes mazināšanu un asinsvadu stiprināšanu.

Tāpat kā citas nozarēs, arī fleboloģijā un proktoloģijā izmanto preparātus, bez kuriem nav iedomājama mūsdienu medicīna, tie iekļauti vadlīnijās, un tos parasti lieto dažādās kombinācijās.

Fleboloģijā un proktoloģijā izmanto zāles, kuru sastāvā ir flavonoīdi un to atvasinājumi. Flavonoīdi ir fitoķīmiski bioaktīvas vielas, kas sastopamas virknē augu.

Viena no biežāk sastopamām bioflavonoīdu vielām venotonisko līdzekļu vidū ir diosmīns. Tas ir visvairāk pētītais venoaktīvais medikaments.

Diosmīna darbības mehānisms ir līdzīgs citiem flavonoīdiem un to atvasinājumiem. Tas

• samazina leikocītu adhēziju un aktivāciju;

• palielina vēnu tonusu, inhibējot noradrenalīna noārdīšanos;

• inhibē trombocītu funkcijas;

• uzlabo limfātisko drenāžu, palielinot limfātisko plūsmu un peristaltiku;

• normalizē kapilāru caurlaidību un palielina kapilāru rezistenci.

Diosmīnam piemīt arī pretiekaisuma un antioksidatīvas īpašības. Pierādīts, ka diosmīns inhibē iekaisumreakciju, ietekmējot galvenos enzīmus, kas iesaistīti prostaglandīnu biosintēzē. Turklāt šā flavonoīda antioksidatīvās īpašības mazina brīvo radikāļu izraisītu iekaisumu un audu bojājumus.

Bioflavonoīdi ir viena no HVM un hemoroīdu terapijas sastāvdaļām, ko plaši lieto klīniskā praksē. Tos iespējams kombinēt arī ar citām ārstēšanas metodēm. Medikamentoza terapija ir labs papildinājums un papildu atbalsts kompresijterapijai un citām ķirurģiskām un mazinvazīvām ārstēšanas metodēm.

Konsultē "Baltijas vēnu klīnika" ķirurgs, flebologs Sergejs Mihailovs! Pilnu rakstu lasiet žūrnālā "Materia Medica".

Kontakti

Adrese - Rīga, Kr. Barona 115
Tālr. - +371 67 847 200
Tālr. - +371 67 847 100
E-pasts - venuklinika@vc4.lv

\