Aizvērt
ISO

Diagnostikas metodes

1. DUPLEKSSONOGRĀFIJA

IMG_9799w.JPG

Ar šo ierīci tiek izmērīta asins pretplūsma vēnās, kā arī noteikts cik nopietni ir bojātas vēnu vārstules, bojāto vēnu posmi.

 Tā ļauj precīzi, ātri izvērtēt venozo atvilni dziļajās un virspusējās vēnās, vizuāli tās novērtēt, diagnosticēt trombozi un citas vēnu patoloģijas.

Izmeklējot kāju vēnas ar Duplex US metodi, aptuveni 10 – 20 minūšu laikā iegūst precīzu informāciju par dziļo un virspusējo vēnu stāvokli.

 

Tiek noteikts:

 • vai vēnas ir slimas un operējamas,
 • vai asinsvadi ir veseli, tuvu ādai un traucē tikai kosmētiski.

Dažkārt uz kājām vizuāli ir redzamas zilganas vēnas (kapilāru tīklojums), taču tās ir pilnīgi veselas. Visbiežāk šī kosmētiskā defekta vaininieks ir plānā āda, caur kuru vizuāli labi redzams asinsvadu tīklojums. Šādos gadījumos izskats nereti uzlabojas, ja ādu nedaudz nosauļo.

Duplex US metodi pielieto arī, lai noteiktu plānojamās operācijas apjomu,  kā arī veiktu precīzu vēnu pirms operācijas iezīmēšanu. Turklāt vēnu diagnostika precīzu informāciju sniedz tikai tad, ja pacientu izmeklē stāvus vai slīpumā ar kājām uz leju, lai gravitācijas spēks pareizi iedarbotos uz asins plūsmu. Izmeklējuma slēdzienu vislabāk attēlot vizuāli iezīmējot shēmā bojātos vēnu segmentus un norādot gan venozā atvilņa ilgumu, gan vēnu diametru.

Profilaktiskā nolūkā vēlams veikt izmeklēšanu:

 • Ja cilvēkam rados vērojamas vēnu saslimšanas. Ja ar vēnu varikozi slimo tikai viens no vecākiem, zēniem šī slimība var iedzimt 25%, bet meitenēm 62% gadījumu. Ja abiem vecākiem ir konstatēta vēnu varikoze (apmēram 90 % gadījumu) pastāv risks pārmantot šo pataloģiju. Parasti vēnu varikoze mēdz iedzimt ik pēc vienas paaudzes.
 • Ap 30—35 gadiem, jo šajā periodā sievietēm ļoti bieži parādās vēnu varikoze. (Vīriešiem kāju vēnu problēmas vērojamas salīdzinoši retāk kā sievietēm.) Tomēr, ja slimība ir iedzimta, tā var progresēt meitenēm jau trīspadsmit, četrpadsmit gadu vecumā.
 • Ja lieto hormonālo kontracepciju un paralēli vēl smēķē, pastiprināta uzmanība jāvelta savām vēnām. Šādā gadījumā, ja ir varikozas vēnas, trombozes risks palielinās desmitkārtīgi. Jāatzīst, ka pat pasīvām smēķētājām nav ieteicama hormonālā kontracepcija, lai izvairītos no vēnu varikozes. Ja ir tendence veidoties varikozām vēnām, hormonālie līdzekļi risku palielinās. Tā kā hormonālos preparātos esošā viela progesterons atslābina plāno muskuļu slānīti, kas ir vēnas sieniņā, vēnai ir grūtāk nodrošināt pareizu asins plūsmu no kājas pēdas uz organismu. Sāk darboties gravitācijas spēka izraisīta pretēja virziena plūsma (no augšas uz leju). Pirms hormonālo līdzekļu lietošanas uzsākšanas vēlama vēnu diagnostika, jo ar neapbruņotu aci pirmās varikozes pazīmes manīt nevar.
 • Pēc mazuļa piedzimšanas, jo par riska faktoru kalpo arī grūtniecība. Šajā laikā sievietes organismā notiek hormonālas izmaiņas un asinīs palielinās sievišķo hormonu līmenis kā rezultātā vēnu sieniņas kļūst vājākas. Vēlīnā periodā, auglim nospiežot iegurņa vēnas, rodas papildus spiediens, traucējot normālai asinscirkulācijai un līdz ar to arī pēc bērna piedzimšanas vēnu varikoze var turpināt attīstīties.
 • Ja ir ilgstoši tiek nospiesta paceles vēna. Arī daudzas stundas atrodoties tupus stāvoklī, piemēram, puķu dobē tiek traucēta asins cirkulācija. Arī sportistiem, kad tiek pārslogoti kāju muskuļi, ir lielāka iespējamība iedzīvoties vēnu problēmās.
 • Ja ir liekais svars, pastiprinās slodze uz kājām.
 • Ja ilgstoši un regulāri (vairāk kā 4 stundas) uzturas karstumā vai strādā fiziski smagu darbu, jo tad paplašinās asinsvadi un to funkcionālā spēja samazinās. 
 • Ja valkā augstpapēžu apavus, kas ne tikai veicina plakanās pēdas veidošanos un pastiprinātu pēdas svīšanu (tiek nospiesti sviedru dziedzeri, kas atrodas pēdas spilventiņos pie pirkstiem), bet arī vēnu varikozi. Staigājot kurpēs uz augstiem papēžiem, tiek nostiepts ikru muskulis, kurš ir galvenais venozais pumpis, un vēnās veidojas asins sastrēgums, kas ir “labvēlīga augsne” vēnu varikozei. Ne velti ar to 3– 4 reizes biežāk slimo sievietes.
 • Ja nomāc nekonkrēta nepatīkama sajūta kājās, tās pastāvīgi ir nogurušas-pielietas kā ar svinu, veidojas tūska, smeldzošas sāpes kāju ikru rajonā (dažkārt kāju ikru muskuļos mēdz būt arī krampji).

 

2. DATORTOMOGRĀFISKĀ FLEBOGRĀFIJA

 

 2B38FEDA.jpg  

gg.JPG

 00572236.jpg

SIA “Veselības centrs 4” saviem pacientiem piedāvā veikt datortomogrāfisko flebogrāfiju. Datortomogrāfiskā (DT) flebogrāfija pārsvarā tiek indicēta pie neskaidras etioloģijas dziļo vēnu trombozes vai pie iedzimtām vēnu slimībām.

Datortomogrāfiskās flebogrāfijas priekšrocības.

Ar citām izmeklēšanas metodēm iespējams dziļās vēnas apskatīt tikai segmentāri, bet, izmantojot datortomogrāfisko flebogrāfiju, iespējams redzēt visu dziļo vēnu sistēmu kopumā.

 

Kā notiek izmeklēšana?

Izmeklēšanas laikā lēnām ievada kontrastvielu virspusējā kāju vēnā ar uzliktu žņaugu, lai kontrastviela uzpildītu dziļās vēnas. Kad panākts attiecīgais uzpildījums, ko nosaka ar DT monitoringu, veic ātru ekstremitātes skenēšanu un tiek iegūts dziļo vēnu kontrastējums.
Izmeklējumu veic Veselības centra 4 datortomogrāfijas kabinetā, izmantojot jauno Siemens Somatom Definition AS datortomogrāfu. 

Piedāvājam datortomogrāfisko flebogrāfiju:

 • gan kā maksas pakalpojumu 130 EUR
 • gan kā NVD (Nacionālā veselības dienesta) pakalpojumu.

Pieraksts pa tālruni: 67847200, mob. 25600798, e-pasts: venuklinika@vc4.lv. Jūsu ērtībai pie mūsu speciālistiem pieejams pieraksts www.piearsta.lv. Adrese: Rīgā, K. Barona ielā 115.

Kontakti

Adrese - Rīga, Kr. Barona 115
Tālr. - +371 67 847 200
Tālr. - +371 67 847 100
E-pasts - venuklinika@vc4.lv

\