
Hemoroīdu ārstēšana
Problēmas ar hemoroīdiem kādā dzīves posmā skar vai ir skārušas katru otro pieaugušo. Proktoloģisko veselību ietekmē iedzimtība, slimību vēsture, dzīves gājums (piem., grūtniecība, ilgstoša smagumu celšana), dzīvesveids un ēšanas paradumi. Turklāt ārsti pastāvīgi atgādina par taisnās zarnas vēža risku, kura agrīna diagnosticēšana un ārstēšana ir dzīvības un nāves jautājums! Kolonoskopijas izmeklējumu reizi gadā ieteicams veikt jebkuram pēc 50 gadu vecuma.
Kas ir hemoroīdi?
Hemoroīdi ir asinsvadu mezglveida paplašinājumi taisnās zarnas lejasdaļā. Anālie spilventiņi atrodas sfinktera rajonā - muskuļos un audos. Ja tie tiek pakļauti pārāk lielam spiedienam, audu spilventiņi palielinās, un rezultātā rodas mezglveida paplašinājumi. Ja tie atrodas ārpus anālās atveres, to sauc par taisnās zarnas prolapsu. Pastāv četras hemoroīdu pakāpes atkarībā no lieluma un smaguma.
I pakāpe: hemoroīdu mezgli tikai nedaudz paplašināti;
II pakāpe: hemoroīdu mezgli izspiežas uz āru caur anālo atveri. Kad piepūle beidzas, tie ieņem savu sākotnējo stāvokli;
III pakāpe: daudz lielāki hemoroīdu mezgli, kas prasa manuālu palīdzību, lai ieņemtu savu iepriekšējo stāvokli;
IV pakāpe: ļoti lieli hemoroīdu mezgli, kas pastāvīgi atrodas ārpus anālās atveres.
Hemoroīdus var izraisīt šādi faktori:
- sasprindzinājums zarnu kustībā vai vēdera izejas traucējumi;
- grūtniecība;
- ģenētika;
- metabolais sindroms (paaugstināts ķermeņa masas indekss un arteriālais spiediens, hiperglikēmija, cukura diabēts);
- neveselīgs dzīvesveids (fizisko aktivitāšu trūkums, neveselīgi ēšanas paradumi, alkohols u.c.).
Proktologa konsultācija nepieciešama:
- novērojot hemoroīdu pazīmes – nieze, asiņošana, gļotas, diskomforts un sāpes vēdera izejas laikā;
- ja novērojat netipisku vēdera izeju vai tās biežuma izmaiņas (aizcietējumi, caureja);
- parādījušies veidojumi starpenes rajonā;
- veikt profilaktisku apskati pie proktologa rekomendē pēc 45 gadu vecumā, īpaši tiem cilvēkiem, kuriem ģimenē bijušās resnās zarnas onkoloģiskās saslimšanas.
Hemoroīdu ārstēšanas metodes
Ceļš uz veselību sākas ar proktologa konsultāciju, kuras laikā tiek apspriesta problēma, veikta nesāpīga pacienta apskate un izveidots ārstniecības un izmeklējumu plāns. "Baltijas Vēnu klīnika" nodrošina visas mūsdienīgākās un efektīvākās ārstniecības metodes, kas klīnikas speciālistiem ļauj izvēlēties katram pacientam vispiemērotāko hemoroīdu problēmas risinājumu.
Konservatīvā terapija (iespējama I un II pakāpes hemoroīdu gadījumā):
- lietot pietiekamu daudzumu šķidruma ikdienā;
- uzturā palielināt šķiedrvielu daudzumu;
- pietiekama fiziskā aktivitāte;
- lietot venotropos perorālos medikamentus un preparātus, kas mazina sāpes, pietūkumu un diskomfortu.
Mazinvazīvās ārstēšanas metodes:
HET bipolārā ierīce: izmantojot bipolāro enerģiju, bojātie asinsvadi taisnajā zarnā tiek koagulēti - tiek pārtraukta asins piekļuve iekšējiem hemoroidālajiem mezgliem un tie reducējas. Metode piemērota I pakāpes hemoroīdu ārstēšanai un to izmanto gan iekšējiem, gan ārējiem hemoroidālajiem mezgliem. Manipulācijas ilgums - 20 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot intravenozo anestēziju
Gumijas gredzenu aplikācija: ar speciālas ierīces palīdzību uz hemoroidālo mezglu pamatnes uzliek gumijas gredzenu, kas nospiež asins cirkulāciju, līdz ar to mezgls atmirst un izkrīt. Metode piemērota I, II. un III pakāpes hemoroīdu ārstēšanai un to izmanto iekšējiem hemoroidālajiem mezgliem. Manipulācijas ilgums - 15 minūtes. Nav nepieciešama anestēzija.
Skleroterapija: injicējot speciālu medikamentozu vielu, palielinātajos hemoroidālajos mezglos tiek apturēta to apasiņošana. Izveidojas saistaudu mezgls, kas reducējas un samazinās apjomā. Metode piemērota II pakāpes hemoroīdu ārstēšanai un to izmanto gan iekšējiem, gan ārējiem hemoroidālajiem mezgliem. Manipulācijas ilgums - 20 minūtes. Nav nepieciešama anestēzija.
Ciānakrilāta līme: viena no progresīvākajām un saudzīgākajām metodēm. Procedūras laikā palielinātajos hemoroidālajos mezglos injekciju veidā ievada ķīmisku preparātu, kas tajos pārtrauc asins plūsmu un savelk hemoroīdu kapsulas apvalku. Tā kā hemoroīdi netiek apasiņoti, tie izzūd. Metode piemērota II, III un IV pakāpes hemoroīdu ārstēšanai un to izmanto gan iekšējiem, gan ārējiem hemoroidālajiem mezgliem. Manipulācijas ilgums - 15 minūtes. Nav nepieciešama anestēzija.
Ķirurģiskās hemoroīdu ārstēšanas metodes:
THD un HAL, RAR metodes endorektāla Doplera kontrolē: hemoroidālie vēnu pinumu barojošie asinsvadi tiek cauršūti un liģēti. Nepieciešamības gadījumā tiek veikta palielināto hemoroidālo mezglu mukopeksija (gļotādas savilkšana). Asins plūsma tiek apstādināta un hemoroīdi izzūd. Metode piemērota II un III pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 25 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot spinālo anestēziju.
EVRF RAFAELO®: caur nelielu punktveida adatas dūrienu hemoroīdā tiek ievadīts speciāls radiofrekvences katetrs un elektromagnētiskā lauka iedarbības rezultātā hemoroīds izzūd. Metode piemērota II un III pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums – 15 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot lokālo anestēziju. Metode ir ļoti precīza, jo aparatūra enerģijas jaudu un ilgumu regulē automātiski.
Lāzers: lāzerstars iedarbojas uz hemoroīdu apasiņojošām artērijām un palielinātajiem hemoroidāliem mezgliem. Lāzerkoagulācijas rezultātā hemoroīds tiek likvidēts. Metode piemērota II, III un IV pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 20 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot intravenozo anestēziju. Piemēram, ar Eufoton LASEmaR 1500™ unikālo lāzersistēmu mazinvazīvi var ārstēt II,III un IV pakāpes hemoroīdus ar ievilktu vai fiksētu prolapsu.
LigaSure: bipolārās koagulācijas metodes laikā izmanto elektroķirurģisku instrumentu. Iedarbojoties uz hemoroidālajiem mezgliem ar augstu temperatūru un spiedienspēku, audos esošā viela – kalogēns tiek sakausēts un hemoroīdi likvidēti.
Metode piemērota I, II un III pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 20 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot intravenozo anestēziju. Maztraumatiska operācija ar ātru rehabilitāciju.
PPH (Longo tipa) operācija: hemoroidālos asinsvadus cauršuj ar mehānisko cirkulāro šuvēju, vienlaicīgi veicot prolabējošās gļotādas noņemšanu un repozīciju taisnās zarnas gļotādas noslīdējumu gadījumā. Metode piemērota II un III pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 30 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot spinālo anestēziju.
Miligana – Morgana metode: klasiska, traumatiska hemoroīdu operācija - tiek izņemti visi hemoroidālie mezgli. Izmantojot speciālu elektroskalpeli, hemoroīdi tiek noņemti un pēc tam barojošie asinsvadi nosieti ar ligatūru. Metode piemērota III un IV pakāpes hemoroīdu (iekšējie un ārējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 40 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot spinālo anestēziju.